STOL, "Mademoiselle", Ilmari Tapiovaara, Edsbyverken, modellen formgiven 1958.

Vitmålat trä, spjälad rygg. Brännmärkt.

Bruksslitage, senare bemålning.

Kirjallisuus

"Framgången med den finske arkitekten Ilmari Tapiovaaras omdesignade Fanett (Se denna, 1955) ledde till att Edsbyverken ett par år senare kunde lansera nästa Tapiovaara-stol. Formgivningen beskrevs som ´tänkt att påminna om stramt förfinat och lite kokett salongsuppträdande´. Stolen fungerade som blickfång och producerades under 1960-talet i cirka 10 000 exemplar. Tillverkningen upphörde i slutet av decenniet.
Stolen tillverkades parallellt av Asko i Finland med enda skillnaden att man här använde massivträ istället för plywood i sitsen. Sedan 2005 finns Mademoiselle åter i produktion genom Aero Design Furniture i Helsingfors."
Ur Gordan, Dan: "Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001", Byggförlaget, Stockholm, 2002, s 176.

Lähtöhinta
1 500 SEK