URNA, empire, porslin, 1800-talets första hälft.

Kvadratisk sockel. I mitten polykrom målning föreställande Arc de Triomphe du Carrousel samt Le Palais de Tuileries. På baksidan blomstermotiv. H 28

Slitage, repor, lagad, nagg.

Muut tiedot

Urnan torde vara från från åren 1815-1828, perioden då de bysantinska hästarna redan hade repatrierats till Venedig och i vänta på Baron François Joseph Bosio Quadriga motiv.

Lähtöhinta
1 500 SEK