FIGURIN, porslin, goldscheider, Julius Konrad-Henschel (1872-1907), signerad i godset samt med stämplar undertill.

Madame de Pompadour. Ståendes på rund sockel. H 46, b 25.

Obetydligt slitage. Smärre tillverkningsdefekter i glasyr.

Muut tiedot

Julius Konrad-Henschel var anställd på Meissen innan han gick till Goldsheider.

Lähtöhinta
4 000 SEK