BORD MED KALKSTENSSKIVA, Josef Schmid, Öland, 1900-talets andra hälft resp 1900-talets början. Ej sign.

Runt, skivan med upphöjd kant, huggen dekor i form av bla maskaroner, underrede rödbetsat trä med hyllplan. Diam 60, underredets höjd (exkl skiva) 60.

Slitage. Nagg. Fläckar.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift Konung Gustav V av Sverige.

Lähtöhinta
4 000 SEK