MYNT, 21k guld, 50 pesos, 1949-1972, tot v 42 g.

Myntets framsida föreställer en bild av självständighetsängeln (El angel de la independencia). En lagerkrans i hennes högra hand symboliserar seger och brutna kedjor i vänster hand symboliserar frihet. Två berömda mexikanska vulkaner, Popocatepetl och Iztaccihautl, reser sig i bakgrunden. Årtalet 1821 i nederkant till vänster representerar Mexikos självständighetsår. På baksidan är Mexikos riksvapen avbildat. Riksvapnet illustrerar den mexikanska gyllene örnen som förtär en orm, sittandes på en kaktus. Diam ca 4.

Esineen kunto

Sedvanligt slitage, repor.

Mitä kuljetus maksaa?

    Kaikki hinnat ovat alustavia.

    Ota yhteyttä asiakaspalveluumme

    Puhelin
    Lähetä viesti

    Huutokauppa päättyi:
    CET

    Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?
    Pohjoismaiden korkeimmat loppuhinnat meidän kauttamme myytäessä.

    Ota meihin yhteyttä