Fanérad i valnöt. Skinnklädd skiva samt med glasskiva. Hurtsar i sidorna samt lådor i fronten. L 137, b 78, h 77. Nyckel finns.
Fanérskador, blekning, slitage. Senare skinnklädsel samt senare glasskiva.