SKRIVBORD, rokokostil, "Österbybruk", ur Ikeas 1700-talsserie, 1900-talets slut.
Svartlackerat, låda i sarg med fack, fyra svängda ben. L 118, B 60, H 76.
Repor. Märken. Hack. Bruksslitage.