Kellot
300139

FICKUR / HERRFICKUR MED KLOCKEDJA, 18k guld, 3 boetter, boett märkt IWC, USA, 1900-talets början. Tot vikt ca128,3g.

Savonettur, ankargång, vit urtavla med arabiska siffror, liten sekundvisare, plexiglas, diam ca5,2, ca105g. Originaletui medföljer. Klockkedja, variant av ankarlänk, l 19,5, ca 23,2g.

Ej funktionstestad. Slitage. Enstaka bucklor. Gravyrer. Repor på glas. Ställvis kraftigt slitage på klockkedja, springring doublé.

Lähtöhinta
10 000 SEK