LYKTA, 1800-talets första del.

Lykta på rund bas. Åttkantig form på lykthuset. Grönt glas samt vingpennor om vart annat. Handtag i tvinat smidesjärn. Stjärnformig öppning. H 32, diam 22.

Bruksslitage. Kompletterad. Märken och repor. Troligtvis senare glas och vingpennor.

Lähtöhinta
3 000 SEK