Sk portalur. Rotfanérad. Rektangulär träsockel, urhus och krön uppburet av fyra kolonner med brännförgyllda detaljer. Pendel medföljer. H 46. Nyckel finns.
Slitage, repor, smärre skador, ej funktionstestad.