URNA, keramik, jugend, Hagaström Keramik AB, Sverige, tidigt 1900-tal.

Urna med tre handtag. Utsida målad i terrakottafärg och invärtes blank olivfärgad glasyr. Dekor med organiska ornament. H. Ca 22,5 cm.

Slitage. Sprickor. Invärtes Krackeleringar. Färgbortfall. Nagg.

Lähtöhinta
1 500 SEK