Kellot
302461

BORDSUR, nygotik, 1800-talets slut.

Brons och metall, delvis bronserat. Uppsvängt genombrutet krön, fyrpassformad sockel med dekor av lutaspelande kvinna. Bronserad urtavla med reliefdekor. H 31.

Slitage, smärre skador, visare saknas. Urverk och "fodral" ej ursprungligen sammanhörande. Kompletterat, omarbetat, lödat. Funktion ej kontrollerad. Nyckel saknas.

Alkuperä - Provenienssi

Bengt Fredins samling.

Lähtöhinta
2 500 SEK