Svartmålat med guldmålad dekor, rektangulär skiva med rundade hörn, sargen med konturerad lambrekäng, låda, fyra svängda ben. L 95, b 57, h 75.
Ställvis hårt slitage, repor, fläckar, färgbortfall, sprickor, låsskylt bortfallen, senare lås och bemålning. Nyckel saknas.