DRYCKESKANNA, silver, senempire, Gustaf Möllenborg Stockholm 1845. Vikt ca 950 gram.

Rik dekor av bl.a. äggstav, palmetter och akantusblad. Hänkel i form av hästhuvud. Lock krönt av stående hästfigur. Invändigt förgylld. Livet med gravyr: "Af silfret på den Lif-Gardet till Häst uniform som tillhört Frih. K. Åkerhjelm är denna kanna tillverkad". H 26,5.

Smärre slitage. Något ojämn fotring.

Lähtöhinta
10 000 SEK