SKULPTUR, gips, sekelskifte/1900-talets första hälft.

I form av hästhuvud, museekopia av detalj från Parthenontemplet. Originalet finns i Brittish Museums samlingar. H ca 55 L ca 85.

Slitage, nagg, fläckar.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift från gamla Konstfack i Klarakvarteren.

Lähtöhinta
1 500 SEK