Dawid (Björn Dawidsson)

(Ruotsi, Syntymävuosi 1949)
Dawid (Björn Dawidsson)
(Ruotsi, Syntymävuosi 1949)

"1063", 1983

Signed Dawid and dated 1988 on verso. Vintage. Gelatin silver print, image 19.5 x 24.5 cm. Frame executed by the photographer, 49.5 x 54.5 cm including original frame. From the series "Arbetsnamn Skulptur".

Ram med slitage och smärre skador. Fotografi ej examinerat ur ram.

Alkuperä - Provenienssi

Galleri Riis, Olso.
Private collection, Oslo.

Näyttelyt

Thielska Galleriet, Stockholm, "Mot fotografiet", November 1989 - January 1990.

Kirjallisuus

Ulf Linde and Dawid, "Mot Fotografiet / Arbetsnamn skulptur", 1989, illustrated on fullpage.

Muut tiedot

Dawid har alltid varit en särling inom svenskt fotografi. Hans fotografiska arbete genomsyras av en uttalad och påtaglig konstnärlig vilja. Det är inte bara hans bilder som är viktiga, utan han har tagit ett gemensamt grepp på hela presentationen, allt från ramar till kataloger. Dawid slog på allvar igenom med utställningen Rost på Fotografiska museet 1983 och ingick snart i den krets av utövare som formade åttiotalets unga konstscen. Nu är året 2014 och Dawid går fortfarande sin egen väg.

Följande rader skrev Ulf Linde i den prisbelönta katalogen om Dawids fotografier, "Mot Fotografiet / Arbetsnamn skulptur":

"Varför intresserar jag mig då för vad Dawid gör? Skälet är enkelt: i en tid då måleriet allt oftare sjunker till fotografiets nivå försöker Dawid höja fotografiet till vad som för inte så längesen var måleriets nivå; han hävdar fortfarande att en bild måste vara ett andligt äventyr."

Lähtöhinta
16 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet