TEATERKIKARE SAMT SIGILLSTAMP, mässing, pärlemor resp silver, Finland. Sent 1800-tal.

Kikaren märkt "Optiker Christian Nissen, Helsingfors", tillhörande ursprungligt läderfodral. Sigillstampen i Ny Louis XVI. Proveniens: Elin Borgström-Florin (1879-1956).

Slitage.

Muut tiedot

Elin Borgström var den unga kvinna som Eugen Schauman (1875-1904) friade till våren 1904 men fick avslag från. Eugen Schaumann sköt senare samma år 16/6 ihjäl Rysslands Generalguvernör Nikolaj Bobrikov i Senatshuset Helsingfors. Därefter sköt han sig själv till döds. I fickan hade han ett brev till ryske tsaren om Finlands befrielse från Ryssland. Sin kvarlåtenskap hade han då testamenterat till sitt livs kärlek Elin Borgström-Florin.
Läs mer: www.teatermestola.com/eugenschauman/schauman.htm

Lähtöhinta
800 SEK