SKÄNK, nyrenässans, 1800-talets slut.
Bemålad. Lådor samt skåpsdörrar. Längd 137, djup 62, höjd ca 100 cm.
Senare bemålat. Slitage, färgbortfall, mindre skador, lösa delar, delar saknas. Nyckel saknas.