Design
898509

A PAIR OF "POCO" EASY CHAIRS BY GILLIS LUNDGREN, IKEA, 1970´S.

W 71 cm each. Seat hight 36 cm.

Wear. Marks. Dirt.

Kirjallisuus

"Ni använder Poco som separat fåtölj eller ställer samman två eller flera till en soffa. Ni kan placera fåtöljerna mot en vägg eller fritt i rummet. Som ni förstår ger Poco fantasin fritt spelrum."

ur: 1971 års IKEA-katalog, sid 17. Modellen avbildad på samma sida.

Muut tiedot

Föremålet ingår i vår julkalender - läs mer här: http://bit.ly/2gaMFBT

Då de främsta svenska möbelskaparna under 1900-talet räknas upp nämns som regel aldrig Gillis Lundgrens namn. Detta trots att han kanske mer än någon annan möblerade det svenska folkhemmet. Från 1950-talets mitt och under flera decennier framåt satte Lundgren form på den svenska efterkrigstidens inredningsideal. Av hans modeller blev en lång rad försäljningssuccéer och bokstavligt talat svenska möbelklassiker. Åter andra modeller blev dagsländor som försvann lika fort som de dök upp.

Gillis Lundgrens position på IKEA gör honom till en centralgestalt i den debatt som rör plagierings- och efterapningsproblematiken. I en tid då upphovsrättfrågan allt oftare kom att aktualiserats fick IKEA mången gång utstå kritik för att deras saluförda modeller låg för nära andra aktörers artiklar.

Beaktat detta är det ofrånkomligen på det viset att Gillis Lundgren hade en osviklig känsla för vad som låg i tiden. Hans förmåga att översätta den allmänna efterfrågan i nya kommersiellt gångbara modeller är i Sverige i det närmaste unik.

Auktionens fåtöljpar är ett sällsynt men utmärkt exempel på en sittmöbeltyp vars popularitet växte sig mycket stark under 1960-talets sista år. Poco är idag mycket sällsynt på andrahandsmarknaden.

Lähtöhinta
2 000 SEK
 Piilota
 Näytä lisää

Contemporary Art & Design 654

310. Marie-Louise Ekman, 'Utforskande penna-monument, Picasso-dam och en Olle Baertling-målning'.
Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
Tarjoushistoria
Tämänhetkinen tarjous:
70 000 SEK