Sk karusellbord, mahognyfanér. Rund vridbar skiva med infälld grön segelduk. Åtta lådor i sargen. Tredelad pelarfot. Diam 104, h 73.
Slitage, repor, fanérskador. En låda saknas. Några lådor låsta. Nyckel saknas.