A BOOK, Johan Peringskiöld, Uppland och Uppsala, 1710-19

Johan Peringskiöld: Then första boken af Swea och Götha minnings-merken uthi Uplandz första del Thiundaland. + […] Ulleråkers häradz minnings-merken.

Stockholm 1710-19. [8] + 306; + [8] + 352 s. Med en mängd stora och små gravyrer, många dubbelsidiga eller utvikbara: Frontispis + 2 kartor + 35 planscher + 6 inklistrade bilder och vinjetter. Därtill en stor mängd träsnitt i texten.

Gammalt samtida skinnryggsband, lätt nött och ryggen med smärre kapitälförluster, men på det hela taget välbevarat. Gammal ägaranteckning samt en sentida litet tråkig notering i bläck på främre spegeln. Inlagan och en del planscher med smärre marginallagningar, förstärkningar och enstaka lagade revor, en del planscher prydligt uppfodrade. Smärre missfärgningar, lagerfläckar och liknande i inlagan nedtonade med vit krita.
Ett av de mest ambitiösa topografiska verken från svenskt 1700-tal, med hundratals avbildningar av stora och små sevärdheter i gamla och nya Uppsala, inkl. sigill, runstenar, gravstenar, monument och mycket annat.

Kulumaa.

Lähtöhinta
5 000 SEK