BOK

Johan Peringskiöld, Uppland och Uppsala, 1710-19.

Johan Peringskiöld: Then första boken af Swea och Götha minnings-merken uthi Uplandz första del Thiundaland. + […] Ulleråkers häradz minnings-merken.

Stockholm 1710-19. [8] + 306; + [8] + 352 s. Med en mängd stora och små gravyrer, många dubbelsidiga eller utvikbara: Frontispis + 2 kartor + 35 planscher + 6 inklistrade bilder och vinjetter. Därtill en stor mängd träsnitt i texten.

Gammalt samtida skinnryggsband, lätt nött och ryggen med smärre kapitälförluster, men på det hela taget välbevarat. Gammal ägaranteckning samt en sentida litet tråkig notering i bläck på främre spegeln. Inlagan och en del planscher med smärre marginallagningar, förstärkningar och enstaka lagade revor, en del planscher prydligt uppfodrade. Smärre missfärgningar, lagerfläckar och liknande i inlagan nedtonade med vit krita.
Ett av de mest ambitiösa topografiska verken från svenskt 1700-tal, med hundratals avbildningar av stora och små sevärdheter i gamla och nya Uppsala, inkl. sigill, runstenar, gravstenar, monument och mycket annat.

Esineen kunto

Kulumaa.

Ota yhteyttä asiakaspalveluumme

Puhelin
Lähetä viesti

MITÄ KULJETUS MAKSAA?

Kotiinkuljetus, asiamiehelle, noutopisteeseemme

Mahdolliset kujetusvaihtoehdot ja rahtihinnat tälle esineelle.

    Kuljetustilaus tehdään voitetun huutokaupan jälkeen Omat sivut -kohdassa.

    Huutokauppa päättyi:
    CET

    Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?
    Pohjoismaiden korkeimmat loppuhinnat meidän kauttamme myytäessä.

    Ota meihin yhteyttä