SPELBORD, nyrenässans, 1800-talets slut. Trol Tyskland.

Ek. Rektangulär skiva på fyra ben. Rikt skuren dekor av bl.a ansikten samt akantus. Svängda ben med avslutande gripfötter. Uppfällbar skiva med skuren kantbård. L 88, B 43, H 77. Uppfälld skiva 86 x 84.

Slitage. Smärre skador.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Kamprad.

Lähtöhinta
2 500 SEK