Kan inte nå servern
1692365
Inge Schiöler(Sverige, 1908-1971)
Träd
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss

Träd

Signerad I. Schiöler. Kritteckning 16 x 11 cm.

Ej examinerad ur ram.

Utställningar

Statens Museum för Kunst, Köpenhamn. (Enligt uppgift)

Mer om Inge Schiöler

Inge Schiöler var bildkonstnär och är främst känd för sitt måleri. Han växte upp i Strömstad, utbildade sig på Slöjdskolan och blev endast 18 år gammal antagen som elev på Valand i Göteborg, där han studerade för Tor Bjurström. Han företog sig studieresor till både Frankrike och Spanien. Motivmässigt innefattade hans måleri både porträtt och figurkompositioner, kvinnliga akter, stilleben och landskapsmotiv. Arbetsmetoden var snabb och med ett enormt patos. Han är en av de främsta företrädarna för Göteborgskoloristerna, en icke inordnad sammanslutning av konstnärer där det gemensamma var det intensiva, sinnliga och ofta lidelsefulla färgspråket. Fyra av de mest främträdande var Inge Schiöler tillsammans med Åke Göransson, Ivan Ivarson och Ragnar Sandberg. I hans krets återfinns också Erling Ärlingsson och Sven ”X-et” Erixson. Idag inspirerar han konstnärer som Lena Cronqvist och betraktas som en förebild med sin kärlek oförbehållsamt riktad till naturen, långt från bebyggelsen, där vattnet lyser mellan träden, där sjöns yta krusar och där insekter svärmar.

Läs mer
Kontakt
Johan Jinnerot
Stockholm
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Andra har även tittat på

Lennart Rosensohn, Tre figurer.
1702553
Lennart Rosensohn
Tre figurer.
Inga bud
4d 2 tim
Utropspris
2 500 SEK
Per Adalbert von Rosen, Komposition.
1701688
Per Adalbert von Rosen
Komposition.
Inga bud
4d 2 tim
Utropspris
2 500 SEK
Ardy Strüwer, "Flowertale".
1708846
Ardy Strüwer
"Flowertale".
Inga bud
7d 21 tim
Utropspris
4 000 SEK
Edward Hald, I trädgården.
1709014
Edward Hald
I trädgården.
Inga bud
7d 22 tim
Utropspris
4 000 SEK
Clifford Jackson, porträtt.
1702378
Clifford Jackson
Porträtt.
Inga bud
6d 20 tim
Utropspris
10 000 SEK
Evert Lundquist, ”Pappersrullarna”.
1677451
Evert Lundquist
”Pappersrullarna”.
Inga bud
6d 3 tim
Utropspris
40 000 SEK
Lars Erik Falk, Utan titel.
1709899
Lars Erik Falk
Utan titel.
Inga bud
6d 2 tim
Utropspris
3 000 SEK