103
75109

Stellan Mörner

(Sverige, 1896-1979)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Stellan Mörner
(Sverige, 1896-1979)

Surrealistiskt sällskap

Signerad Mörner. Utförd i slutet på 1940-talet, eller möjligen i början av 1950-talet. Uppfodrad duk 152 x 144 cm.

Tilläggslista

Målningen är utförd i slutet av 1940-talet / början av 1950-talet.

I Stellan Mörners surrealistiska motivvärld är det drömmen och dess outsinliga möjligheter att överraska betraktaren som har huvudrollen. I denna målning påminns vi om att Stellan Mörner var verksam som såväl konstnär som scenograf. Vi ser en scen med kulisser i bakgrunden som skapar djup och ett figurstaffage som kan jämföras med skådespelarna på en teaterscen. Element som kolonnen och de antikiserande figurerna skapar en historisk känsla. Mannen som täcker sitt öga håller en ring med fotografier från en svunnen tid och människans förgänglighet symboliseras av kvinnan som håller en duk med sitt alter ego, i yngre tappning, likt en Veronicas svetteduk. Till höger i förgrunden befinner sig en figur klädd i ett pälsstycke. En gestalt som Stellan Mörner använde för Margit Carlqvists rollfigur ”Puck” i Alf Sjöbergs uppsättning av ”En midsommarnattsdröm på Dramaten 1956, där Mörner var scenograf. Närmast betraktaren återfinns en knäböjande naken man framför en eld, likt en offerscen. När Stellan Mörner släpper loss sin vidunderliga fantasi skapar han en absurd, men alldeles fantastisk komposition.

Formgivare

Stellan Mörner var en svensk bildkonstnär, scenograf och författare född i Örebro. Mörner studerade vid Konstakademien och Carl Wilhelmssons målarskola i Stockholm och på resor till Italien, Frankrike och England. Han var 1929 med och bildade ”Halmstadgruppen” tillsammans med Axel Olson, Erik Olson,Waldemar Lorentzon, Sven Jonson och Esaias Thorén. Han målade som surrealist först gärna nattliga bilder, oändliga landskap med flygande symboliska tecken. Senare hämtade han motiv från barndomshemmet Esplunda. Anfäderna kastar sina skuggor över interiörerna och minnena dansar i herrgårdens månbelysta alléer. En drömsk blandning a inne och ute, en flykt från verkligheten. Under 40- och 50-talen ägnade sig Mörner åt scenografi, gjorde därefter ett kort besök i det spontanistiska måleriet och återvände i slutet av 60-talet till motiven från surrealismens pionjärtid.