1095
79699

RENÉ LALIQUE, vas, "Ormeaux", Frankrike 1920-30-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
875 - 1 050 EUR
922 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Gjuten bärnstensfärgad glasmassa med reliefdekor av blad. Signerad R. Lalique France N:984. Höjd 16 cm.

Obetydlig fotnötning.

Proveniens

Mats B.

Modellen formgiven den 30 december 1926.