Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
1115
69021

NILS EMIL LUNDSTRÖM OCH RUBEN RISING, vas, Rörstrand ca 1900.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
4 500 SEK

Porslin, genombruten och reliefdekor av blommor och blad i underglasyrfärger. Signerad NL Rörstrand i grönt och inristat RR samt inpressat 23. Höjd 19,5 cm.

Obetydliga orenheter i glasyren.

Vasen är modellerad av Ruben Rising och dekorerad av Nils Emil Lundström.
Ruben Rising 1869-1929, skulptör och keramiker. Anställd vid Rörstrand från 1890-talets mitt till ca 1910.
Nils Emil Lundström 1865-1960, målare, porslinsmålare, keramiker och textilkonstnär. Anställd vid Rörstrand 1896-1935.