Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
1119
69015

ASTRID EWERLÖF OCH RUBEN RISING, vas, Rörstrand 1900-talets början.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
388 - 484 EUR
443 - 554 USD
Klubbat pris
3 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Porslin, reliefdekor av fjärilar och blommor i underglasyrfärger. Signerad E. Rörstrand grönt samt inpressat RR I 22. Höjd 23 cm.

Vasen är modellerad av Ruben Rising och dekorerad av Astrid Ewerlöf.
Ruben Rising 1869-1929, skulptör och keramiker. Anställd vid Rörstrand från 1890-talets mitt till ca 1910.
Astrid Ewerlöf 1876-1927, porslinsmålare, keramiker. Anställd vid Rörstrand 1899 till ca 1912.