1227
78633

JOSEF LORENZL, bordslampa, modell 5501, Goldscheider, Wien, Österrike 1920-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
4 800 SEK

Flintgods, sittande rokokodam med bok och papegoja, polykromt bemålad. Signerad Lorenzl Goldscheider Wien MADE IN AUSTRIA HAND-DECORATED F 5501 36 12. Höjd 44 cm.

Tillverkningsspricka.

Modellen formgiven år 1925.