259A
85419

Giorgio de Chirico

(Italien, 1888-1978)
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
35 500 - 53 200 EUR
37 400 - 56 100 USD
Klubbat pris
500 000 SEK

Giorgio de Chirico
(Italien, 1888-1978)

"Cavalli"

Signerad g de Chirico. Utförd i början av 1930-talet. Tempera på papper uppfodrat på kartong 26,5 x 36 cm.

Proveniens

Inköpt av nuvarande ägares föräldrar i London på 1930-talet.

Foto certifikat medföljer från Fondazione Giorgio e Isa de Chirico, daterat Rom den 24 juli 2009. "Cavalli" är inskriven i Fondazione Giorgio e Isa de Chiricos arkiv, med diarienr 0032/0709 OT.

Formgivare

Chirico, Giorgio de (1888-1978), italiensk målare. Verksam tidvis i Paris. Den främste företrädaren för det ”metafysiska” måleriet, surrealismens tidigaste fas. I hans formvärld blandas italiensk ungrenässans, 1800-tals romantik och kubistisk konstruktivism. På 1910-talet skapade han sina suggestiva, drömlika landskap, vidsträckta, månbelysta och ödsliga piazzor befolkade med statyer eller mekaniska leddockor. Senare har han övergått till ett tungt realistiskt formspråk, som visar ett klart avståndstagande från hans tidigare måleri och från den moderna konsten. De Chirico har även gjort teaterdekorer och bokillustrationer.