274
69651

Joan Miró

(Spanien, 1893-1983)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
27 400 - 36 600 EUR
28 900 - 38 600 USD
Klubbat pris
1 200 000 SEK

Joan Miró
(Spanien, 1893-1983)

"Le resume calcule avec l'oiseau"

Signerad Miró. Utförd 1943. Blandteknik 11 x 18,5 cm.

Proveniens

Jean Cocteaus samling, Paris.
Paul Vargus samling, New York, Paris.
John Re, East Hampton, New York.
Frank Messina, New York.
Privat samling, Sverige.

Gåva från Joan Miró till Jean Cocteau 1950. Brevväxling/kvitto medföljer försäljningen.