276
69263

Antoni Tàpies

(Spanien, 1923-2012)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 380 - 6 140 EUR
4 560 - 6 380 USD
Klubbat pris
135 000 SEK

Antoni Tàpies
(Spanien, 1923-2012)

"Image X"

Signerad Tapies. Utförd 1969. Blandteknik 50,5 x 35,5 cm.

Proveniens

Galerie Maeght, Paris. Galerie Bleue, Stockholm.

Galleria Il Collezionista, Rom 1971, Cat no 46, reproducerad sid 111.

Augustì, Anna; Tàpies: The complete works Vol 3 1969-1975, cat no 2065.

Mixed media (paint and charcoal), on paper, executed 1969, signed in pencil lower right corner.

Formgivare

al Set”, vilken hade beröringspunkter med surrealismen och dadaismen. Tapies är representant för den informella konsten, som inspirerats av Miro och Dubuffet. Hans måleri har under 60-talet utvecklats i en allt formsträngare och asketisk ritning med tonvikt på struktur och materialeffekter, där han använder en kombination av lera och marmordamm, för att få fram en särskilt grov ytstruktur.