324
79705

Giorgio de Chirico

(Italien, 1888-1978)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 900 - 2 850 EUR
2 170 - 3 260 USD
Klubbat pris

Giorgio de Chirico
(Italien, 1888-1978)

"Gli Archeologi IV", ur: "Metamorphosis"

Färglitografi, 1929, signerad med blyerts 58/100, utgiven av Edition des Quatre Chemins, Paris. 40 x 30,2 cm, bladstorlek 56 x 45,2 cm (Arches).

Svag missfärgning efter passepartout, obetydlig fläck samt ytsmuts i marginalen. Rester av lim längs bladets övre kant a tergo.

Proveniens

Galerie Pierre, Stockholm.

Formgivare

Chirico, Giorgio de (1888-1978), italiensk målare. Verksam tidvis i Paris. Den främste företrädaren för det ”metafysiska” måleriet, surrealismens tidigaste fas. I hans formvärld blandas italiensk ungrenässans, 1800-tals romantik och kubistisk konstruktivism. På 1910-talet skapade han sina suggestiva, drömlika landskap, vidsträckta, månbelysta och ödsliga piazzor befolkade med statyer eller mekaniska leddockor. Senare har han övergått till ett tungt realistiskt formspråk, som visar ett klart avståndstagande från hans tidigare måleri och från den moderna konsten. De Chirico har även gjort teaterdekorer och bokillustrationer.