342
69835

Serge Gladky

(Frankrike, 1880-1930)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
9 500 SEK
Serge Gladky
(Frankrike, 1880-1930)

"Jean Börlin"

Färglitografisk affisch, 1929. 70 x 50,2 cm, bladstorlek 87 x 63,3 cm.

Uppklistrad på kartong, smärre fläckar.

Proveniens

Jan Zetterbergs samling, Stockholm (grundare av Dansens Hus, Stockholm)

Häger, Bengt; "Ballets Suedois", avbildad helsida s. 274, samt förlaga avbildad s. 275. Näslund, Erik; "Rolf de Maré", avbildad helsida s. 166

Jean Börlin i baletten "Cercle Èternel" 1929. Serge Gladky utförde även dekorerna och kostymerna till föreställningen, vilken var Jean Börlins sista framträdande i Paris.