364
76563
Joan Miró
(1893-1983)

"Constellations"

Färglitografi, 1959, signerad med blyerts 158/350, tryckt hos Mourlot, Paris, utgiven av Pierre Matisse, New York. 30 x 24 cm, bladstorlek, 43,5 x 35,2 cm (Arches).

Kraftigt gulnad (dock ej under passepartout). Monterad med tejp längs bladets övre kant a tergo.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

584 - 778 EUR

Klubbat pris:
9 500 SEK

Mourlot 261 (MA 193).