366
78801
Joan Miró
(1893-1983)

"Grand vent"

Färgetsning och akvatint, 1960, signerad med blyerts 20/90, tryckt hos Crommelynck et Dutrou, Paris, utgiven av Maeght, Paris. 29,8 x 79,2 cm, bladstorlek 63,3 x 90,4 cm (BFK Rives).

Svagt gulnad. Anteckning med tusch på bladets nedre kant a tergo.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

2 918 - 3 891 EUR

Klubbat pris:
50 000 SEK

Dupin 283.