379
79715

Meret Oppenheim

(Tyskland, 1913-1985)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris

Meret Oppenheim
(Tyskland, 1913-1985)

"Parapapillonneries"

Portfölj med 6 färglitografier, 1976, samtliga signerad med blyerts 69/100, tryckta hos l'Atelier Michel Cassé, Paris, titelblad, textsida samt Justification du tirage signerat av Meret Oppenheim och poeten André Pieyre de Mandiargues, exemplaire no 69. Bladstorlek 57,8 x 45,8 cm (Arches). Förvarade lösa i tygklätt skyddsomslag.