Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
395
81203

Robert Rauschenberg

(USA, 1925-2008)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Robert Rauschenberg
(USA, 1925-2008)

"Why you can't tell #1", ur: "Suite of nine prints"

Färgoffset och kollage, 1979, signerad med blyerts 6/100, tryckt hos Styria Studio, Ltd. och med deras blindstämpel. Bladstorlek 77,5 x 58,7 cm.

Formgivare

Robert Rauschenberg var en amerikansk skulptör och bildkonstnär konstnär född i Texas. Rauschenberg studerade vid Black Mountain College i North Carolina och vid Art Students League i New York tillsammans med bland annat Cy Twombly. Rauschenberg kan ses som representant för den abstrakta expressionismen, popkonsten och kallas ibland även neo-dadaist likt Jasper Johns. På 1950-talet blev han känd för sina så kallade "Combines" som bestod av icke-traditionella material och föremål som fördes samman till innovativa kombinationer. Ett känt verk av Rauschenberg finns på Moderna Museet i Stockholm och heter ”Monogram”. Verket består delvis av en uppstoppad get med ett bildäck runt midjan. Rauschenbergs verk kännetecknas av en dialog mellan ”the handmade and the readymade”.