414
69341

Henri de Toulouse-Lautrec

(Frankrike, 1864-1901)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Henri de Toulouse-Lautrec
(Frankrike, 1864-1901)

"Louise Balthy"

Litografi, 1898 (première édition 1906). 29,5 x 24,4 cm, bladstorlek 39 x 31,3 cm (Chine).

Smärre fläckar, nålstick i hörnen, veck efter tryckningen. Limrester samt rester av papperstejp a tergo, smärre skador.

Wittrock 256.

Formgivare

Henri de Toulouse-Lautrec var en fransk bildkonstnär och formgivare född i Albi i södra Frankrike. Som ung var han plågad av en skelettsjukdom som medförde att han tidigt slutade växa. Toulouse-Lautrec dog redan vid 36 års ålder men lyckades under sin korta levnad producera en mängd verk av hög konstnärlig kvalitet. Toulouse-Lautrec studerade i Paris för Léon Bonnat, Fernand Cormon samt för René Princeteau som hade hästmålningar som specialitet. I likhet med Edgar Degas avbildade Toulouse-Lautrec olika sidor av vardagslivet, bland annat kapplöpningsbanor, musik- och danssalonger och kabarélokaler. Han är främst känd för sin affischkonst bestående av bland annat reklamposters för danspalatset Moulin Rouge föreställande kabaréartisterna Jane Avril och Aristide Bruant. Han inspirerades även av det österländska plangeometriska bildspråket. Toulouse-Lautrec var en av sin tids viktigaste och mest nytänkande affischkonstnärer och målade med exceptionell kraft med svarta streck och svepande diagonaler.