Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
427
68911

Eduard Wiiralt

(Estland, 1898-1954)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780 - 975 EUR
906 - 1 130 USD
Klubbat pris

Eduard Wiiralt
(Estland, 1898-1954)

"Eesti neiu" (Estonian girl)

Mjukgrundsetsning och torrnål, 1942, signerad med tusch. 32,8 x 24,3 cm, bladstorlek 43,5 x 34,3 cm.

Gulnad, missfärgad efter passepartout. Monterad med lim längs bladets övre kant a tergo.

Kangilaski 121.

Formgivare