Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
464
78669

Richard Seen

(USA, Född 1961)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Klubbat pris

Richard Seen
(USA, Född 1961)

"MAD".

Tre delar. En signerad Seen och daterad 2008 a tergo. Sprayfärg på duk, vardera 91 x 61 cm.

Seen räknas idag som den konstnär som lagt grunden för konstformen graffiti samt som den mest kända graffitimålaren genom tiderna. Seen började vid 11 års ålder (1973) att måla på tunnelbanetågen i New York. Han kan ses som en av frontfigurerna i Tony Silvers och Henry Chalfants film "Style wars" (1983).