489
79895

Hasse Persson

(Sverige, Född 1942)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
72 000 SEK

Hasse Persson
(Sverige, Född 1942)

"Say Cheese, Larry" 1981

Signerad Hasse Persson och daterad Los Angeles 1981/2009 och numrerad 1/6 a tergo. Fem färgfotografier monterade i ljuslåda med lysdioder 41,5 x 106 cm.

Bilden var avbildad på omslaget till den amerikanska konsttidskriften Cabinet, 2008.

Som ende svensk fick Hasse Persson göra en intervju och portättera Larry Hagman i samband med att serien Dallas skulle lanseras i Europa och Sverige. Larry Hagman blev ständigt utsatt för hot därför att många ansåg han förlöjligade Texas-kulturen. Han tog inte någon notis om hoten förrän den dagen då John Lennon blev mördad ( december 1980). Han blev mycket skärrad över att det kunde ske. De här bilderna är tagna strax efter det mordet Det blir en annan dimention av det perfekta amerikanska leendet mot den bakgrunden och som på ett speciellt sätt kommer fram i de här bilderna, det överdrivna, som klart lyser igenom masken.