Madeleine Pyk – en samling F769
573
79553

Kristina Abelli Elander

(Sverige, Född 1952)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Kristina Abelli Elander
(Sverige, Född 1952)

"Brinnande barnvagn II".

Signerad Kristina Elander och daterad -80. Pannå 107 x 134 cm.

Proveniens

Mats B.

"Svenska original, Swedish originals" organiserad genom NUNSKU, 1984-85. Kunstnernes Hus, Oslo 1984; Taidehalli/Konsthallen, Helsinki/Helsingfors 1985; Charlottenborg, Köpenhamn 1985.

Mats B. "Svenska Original Swedish Originals", NUNSKU, Stockholm 1984. Avbildad sid 10.