612
69711

Lowell Nesbitt

(USA, 1933-1993)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Lowell Nesbitt
(USA, 1933-1993)

"Gold iris"

Signerad L. Nesbitt och daterad -74 a tergo. Duk 102 x 102 cm.

Formgivare

Lowell Nesbitt, amerikansk konstnär, målare, tecknare, grafiker och skulptör. Utbildad vid Tyler School of Art i Philadelphia och Royal Art Academy I London. Nesbitt debuterade med en serie detaljrealistiska blommor och blev snart känd som en konstnär som utnyttjade mängder av olika tekniker och ämnen medan han skapade sina verk. Han var också den förste som använde datordelar som motiv. Nesbitts sista serie på 1980-talet – ”Impossible series” var en samling surrealistiska landskapsmålningar och teckningar.