749
68843

OSCAR NILSSON, skåp, utfört av Holger Eklund på Wickman & Nybergs Möblerings- och Snickeriverkstad, Stockholm 1937.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
11 500 SEK

Mahogny, utsidan fanerad med olika sorters mahogny i geometriskt mönster, inredning i mahogny med 12 + 2 lådor, hyllplan, tre fack med lucka samt
en låsbar dokumentlåda. Etikettmärkt i nedre lådan: UTFÖRT Å WICKMAN & NYBERGS MÖBLERINGS- OCH SNICKERIVERKSTAD FÖR Hantverkslotteriet Stockholm i Mars 1937 J Wickman, ARBETARE: Holger Eklund, ARKITEKT: Oscar Nilsson. Höjd 163 cm, bredd 109 cm, djup 45 cm. Nyckel finns.

Smärre repor och slitage, nyckelbussning med skada. Nyckel finns.

Tilläggslista

Modellen utställd på Världsutställningen i Paris år 1937.

Svenska Slöjdföreningens Tidskrift "Form", nr 8 1937. Skåpet avbildat i en inredning och omskrivet i artikeln som handlar om Oscar Nilssons inredning i för Hantverkslotteriet.