Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
776
68923

POVL CHRISTIANSEN, väggschatull, snickarmästare I Christiansen, Danmark 1950-tal.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
194 - 291 EUR
222 - 333 USD
Klubbat pris
6 500 SEK

Teak och bok. Rektangulär med fällbar front, inredning av en utfällbar spegel samt tre lösa lådor. Lösa upphängningsbyglarna märkta I Christiansen med adress. Längd 60 cm, djup 26 cm, höjd 24 cm.

Obetydligt slitage. (3)

Modellen formgiven ca 1950.