Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
818
80949

YNGVE EKSTRÖM, fåtölj "Kurva", ESE-möbler, Vaggeryd 1950-tal.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
291 - 388 EUR
333 - 443 USD
Klubbat pris
5 600 SEK

Skiktlimmad rödbok belagd med teak, sits av svart läder.

Smärre slitage.

Dan Gordon, "Svenska stolar", Laholm 2002, sid 148.

Modellen "Kurva", formgiven år 1953, är en föregångare till den mer kända modellen "Lamino" som formgavs år 1956.