841
69383

MATTA. "Nejlikan grå". Gobelängteknik. 189,5 x 70,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Komponerad 1950.

Obetydligt slitage, smärre fläckar. Skadade fransar, en saknas.

Jämför skisser Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sidan 79.