846
69209

MATTA. "Tånga ljus". Gobelängteknik. 268 x 197,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 440 - 1 720 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Komponerad 1955.

Något blekt, smärre fläckar. Fransarna med något slitage.

Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 69; "Tånga brun" Stensman, Mailis: Ännu Mera Mattor från Märta Måås-Fjetterströms ateljé i Båstad 1919-1999, Uddevalla 1999, färgplansch sidan 11.

"Tånga" komponerades till H55 (Helsingborgsutställningen 1955).