866
80825

MATTA. Rölakan. 301 x 198 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Tillverkad före 1942. Polykromt rutmönster med stiliserade blommor.

Ställvis hårt slitage, fläckar, smärre skador och lagningar. Senare fransar.