868
78613

MATTA. "Grön äng". Rölakan. 306,5 x 201,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 920 - 2 870 EUR
2 170 - 3 250 USD
Klubbat pris
39 000 SEK

Komponerad 1929. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis lite hårdare slitage, fläckar. En långsida något skadad, senare fransar.